تاريخ : | | نویسنده : kaffolabbas313

توقف قراردادهای پژوهشی وزارت نفت با دانشگاهها روسای 20 دانشگاه کشور را روانه وزارت نفت کرد تا درباره سیاستهایی که به اعتقادشان می تواند زمینه ساز بروز واسطه گری در عرصه پژوهشهای نفتی شود به میرکاظمی وزیر نفت هشدار دهند.

به گزارش مهر، طرحهای پژوهشی دانشگاهها و مراکز پژوهشی با وزارت نفت از حدود یک سال پیش متوقف شده و حتی وزارت نفت به دانشگاهها مطرح کرده تا خود را برای تسویه حساب و انقطاع پروژه هایی که در زمینه تحقیقات نفت در جریان بوده است آماده کنند. این خبر را رضا روستا آزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با مهر تایید کرد.

روستا آزاد گفت وزارت نفت در یکسال گذشته بحث بازنگری نحوه تعامل وزارت نفت با دانشگاهها را مطرح کرده است. اعتقاد دانشگاهها این است که برای این بازنگری نیازی به توقف طرحها و تسویه حساب طرحها نیست اما وزارت نفت نه تنها قراردادهای جدیدی با دانشگاهها اجرا نکرد بلکه قراردادهای گذشته را نیز متوقف کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف درباره نتیجه طرح جدید وزارت نفت برای نحوه تعامل با دانشگاهها پس از گذشت یکسال از مطرح شدن آن اظهار کرد حاصل این طرح تعریف لایه ای در وزارت نفت متشکل از دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه نفت، یک پژوهشکده و مرکز مطالعات انرژی این وزارتخانه شده است. گفته اند هر پروژه پژوهشی ابتدا باید به این چهار مرکز ارجاع شود و اگر آنها گفتند نمی توانیم انجام دهیم آنگاه پروژه به دانشگاهها ارجاع شود.

روستا آزاد خاطرنشان کرد از ظاهر این تئوری ممکن است چیزی به نظر نیاید اما واقع قضیه این است که این چهار مرکز پژوهشی وابسته به وزارت نفت ظرفیت انجام کل توان پژوهشی نفت را ندارند و وقتی این ظرفیت را نداشته باشند حاضر به گفتن "نمی توانیم" هم نمی شوند. لذا اینطور رفتار می کنند که معمولا پروژه ها را می گیرند و دست دوم به دانشگاهها رد می کنند. این یعنی واسطه گری صرف.

وی از انعکاس خطر بروز واسطه گری در عرصه پروژه های پژوهشی وزارت نفت به وزیر نفت خبر داد و گفت مقرر شد با وزیر نفت جهت ارائه تقاضا برای اصلاح این وضعیت دیدار داشته باشیم و خواستار شویم نظرات و تجربیات دانشگاهها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد درون وزارت نفت هیچ گاه علاقمند نبوده که اعتبارات پژوهشی نفتی به بیرون از وزارت نفت برود. در چنین شرایطی طبیعی است این تصور وجود داشته باشد که پروژه های نفت متعلق به دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه نفت، یک پژوهشکده و مرکز مطالعات انرژی آنهاست. این درحالیست که نه توانایی اش را دارند و نه این حرف را قبول دارند.

به اعتقاد روستا آزاد برخی سیاستهای وزارت نفت به خنثی شدن مصوبه دولت مبنی بر صرف یک درصد درآمدهای عملیاتی شرکتهای دولتی به پژوهش در تعامل با دانشگاهها منجر شده است.

محمد مهدی نژاد نوری معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از آئین نامه جدید وزارت نفت درباره قراردادهای پژوهشی این وزارتخانه خبر داد و ضمن ارزیابی مثبت از پیش بینیهای انجام شده در این آئین نامه به یک اشکال اشاره کرد و گفت مشکل این است که در این آئین نامه همکاری وزارت نفت با دانشگاهها از مسیر چند نهاد آموزشی پژوهشی زیر مجموعه وزارت نفت می گذرد. این چند نهاد شامل دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه نفت و دو دفتر مطالعات وزارت نفت می شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم افزود با توجه به اینکه حجم سفارشات و پروژه های پژوهشی نفت خیلی زیاد است و معمولا دستگاههایی هم که خودشان اجرایی هستند بیشتر کار را برای خودشان در نظر می گیرند، این کار باعث می شود به همکاری وزارت نفت با دانشگاههای کشور لطمه وارد شود.

وی از جلسه امروز وزیر نفت و معاون پژوهشی این وزارتخانه با روسای 20 دانشگاه کشور برای بررسی دغدغه ها در زمینه آینده روابط وزارت نفت و دانشگاهها خبر داد و با توجه به توقف قراردادهای پژوهشی وزارت نفت با دانشگاهها درباره آینده این قراردادها به مهر گفت به گفته معاون پژوهشی وزیر نفت اکثر قراردادهایی که تا کنون وزارت نفت با دانشگاهها و موسسات پژوهشی داشته تعیین تکلیف شده است یعنی مشخص شده که کدامیک از قراردادها ادامه پیدا کند، کدامیک خاتمه یابد، کدامیک ترکیب شود و کدام واگذار شود.

مهدی نژاد نوری درباره تعداد و ارزش ریالی پروژه های وزارت نفت با دانشگاهها و مراکز پژوهشی به مهر گفت به گفته معاون پژوهشی وزارت نفت حدود هفت هزار عنوان پروژه پژوهشی بین وزارت نفت و دانشگاهها وجود دارد که اکثر آنها را تعیین تکلیف کرده اند و مجموع قراردادهای پژوهشی بین وزارت نفت و دانشگاهها حدود 30 میلیارد تومان است اما یک مقدار متوقف شده که امیدواریم ظرف یک یا دو هفته آینده دوباره چرخشان به راه افتد. البته جلسه امروز میان روسای دانشگاهها و وزیر نفت نیز خیلی تعیین کننده به نظر می رسد.رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
ورزش بعد از جراحی بینی

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.