محوطه‌ي تاريخي «بندر مهروبان» در استان خوزستان توسط يك نهاد نظامي تخريب شد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، محوطه‌ي تاريخي «بندر مهروبان» با هدف ايجاد راه دسترسي به اسكله‌ي در حال تأسيس بين هنديجان و بندر ديلم در استان خوزستان كه به پروژه‌ي عظيم «پل خليج فارس» مربوط است، توسط يك نهاد نظامي تخريب شد.

سازمان بنادر به پيمانكاري يك نهاد نظامي، بدون هيچ استعلامي از اداره كل ميراث فرهنگي استان خوزستان در حال انجام اين پروژه بود كه اين محوطه‌ي تاريخي را تخريب كرد. اكنون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از اين نهاد نظامي به مراجع قضايي شكايت كرده و ميراث فرهنگي استان خوزستان نيز با هدف بررسي ميزان تخريب‌ها، به محوطه‌ي تاريخي «مهروبان» رفته، ولي با وجود ثبت بودن اين محوطه در فهرست آثار ملي، آن نهاد نظامي حتا اجازه‌ي بازرسي را به كاركنان ميراث فرهنگي نداده است.

براساس اعلام مسؤولان سازمان ميراث فرهنگي، اين سازمان مخالف ساخت‌وساز و انجام عمليات عمراني در كشور نيست و پروژه‌ي پل خليج فارس را نيز بخشي از پروژه‌هاي ملي و بسيار مهم مي‌داند، اما بايد دست كم از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استعلام مي‌شد تا با كم‌ترين تخريب، پروژه انجام شود.

بندر تاريخي «مهروبان» به دوره‌ي ساساني متعلق است كه در 24 كيلومتري شمال بندر ديلم قرار دارد و با شماره‌ي 48 در فهرست ميراث ملي كشور به ثبت رسيده است.

علاوه بر تخريب آثار تاريخي «بندر مهروبان» آبان‌ماه امسال نيز يك نهاد نظامي در استان خوزستان يك اثر تاريخي ديگر ــ قصر فيليه ــ را تخريب كرد كه پرونده‌ي شكايت ميراث فرهنگي از آن در مراجع قضايي در جريان است.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري پس از تخريب «قصر فيليه» خرمشهر با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد: «به‌دنبال اطلاع سازمان ميراث فرهنگي از قصد يک نهاد نظامي در استان خوزستان براي تخريب بناي تاريخي شيخ خزعل (مشهور به قصر فيليه) بلافاصله مکاتبات و اقدامات لازم براي جلوگيري از اين امر آغاز شد و استانداري خوزستان و فرمانداري خرمشهر نيز در جريان قرار گرفتند. نظر به اهميت موضوع و ضرورت جلوگيري از اين اقدام، فرمانداري خرمشهر وارد عمل شد و نهايت تلاش خود را جهت متوقف كردن تخريب بناي يادشده آغاز كرد؛ اما متأسفانه به‌واسطه توسل اين نهاد نظامي به نيروي قهريه، موفقيتي حاصل نشد.»

چند روز پيش نيز نماينده‌ي مردم خرمشهر در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: منتظر اقدام معاون رييس‌جمهور و وزير كشور براي معرفي و برخورد با عاملان تخريب بناي تاريخي «قصر فيليه» در خرمشهر هستيم.

مصطفي مطورزاده هم‌چنين تصريح كرد: به ضعف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در خوزستان اذعان دارم. اين در حالي است كه حفاظت و صيانت از اين اماكن تاريخي هم‌چون «قصر فيليه» مسؤوليت و وظيفه‌ي اين سازمان است. هم‌چنين لازم است اين سازمان با متخلفاني كه اقدام به دخل و تصرف غيرقانوني در اين اثر تاريخي كردند، برخورد كند.

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا امكان تخريب دوباره‌ي اثري تاريخي در آبادان و خرمشهر وجود دارد، گفت: متأسفانه با اين روند و بي‌اعتنايي كه سازمان ميراث فرهنگي در پيش گرفته است و هم‌چنين عدم حساسيت مسؤولان، [اين امر] بعيد به‌نظر نمي‌آيد.رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
ورزش بعد از جراحی بینی

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.